Padel uchodzi za sport łączący w sobie cechy tenisa ziemnego i squasha. Nie można zatem uciec od porównań do obydwu dyscyplin, dlatego postanowiliśmy przybliżyć podobieństwa i różnice pomiędzy padlem, squashem i tenisem ziemnym, czyli najpopularniejszymi grami rakietowymi, które mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego.
Padel vs squash – najważniejsze różnice
W padlu, podobnie jak w squashu, kort otoczony jest ścianami, które mogą być wykorzystane do gry. W squashu wykorzystuje się jednak rakiety z naciągiem, a piłka do squasha jest wyraźnie mniejsza niż piłka do padla.
Zasadniczą różnicą jest oczywiście to, że w padlu zawodnicy zajmują części kortu znajdujące się po przeciwnych stronach siatki. Tymczasem na korcie do squasha w ogóle nie ma siatki, a zawodnicy odbijają piłkę w kierunku ściany w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej utrudnić przeciwnikowi jej odbiór.
Stąd, pomimo obecności biorących udział w grze ścian, padek wydaje się mieć ze squashem niewiele wspólnego, a zdecydowanie więcej wspólnych punktów można znaleźć pomiędzy padlem a tenisem ziemnym.
Padel vs tenis ziemny – kluczowe różnice i podobieństwa
Więcej podobieństw da się zauważyć pomiędzy padel a tenisem ziemnym. Przede wszystkim rywale stają naprzeciwko siebie po dwóch stronach siatki, odbijając piłkę wzajemnie na swoje pole gry. W zasadzie identycznie wygląda też punktacja w obydwu grach. Piłka również może odbić się od kortu jeden raz, a serwis powinien być skierowany na przeciwległą stronę kortu.
Różnice między padle a tenisem ziemnym
Poza zasadniczymi różnicami występuje naprawdę sporo różnic pomiędzy grą w padel a grą w tenis ziemny. Na czym polegają?
- W padlu rywalizacja toczy się najczęściej pomiędzy parami deblistów. W przeciwieństwie do tenisa ziemnego właśnie to jest wiodąca forma rozgrywki.
- Kort do padla są znacznie mniejsze. Ich powierzchnia wynosi 10×20 metrów. Korty oczywiście otoczone są ze wszystkich stron ścianami.
- Ściany kortu padla biorą udział w grze. Przed uderzeniem przez zawodnika piłki na stronę kortu przeciwnika może ona odbić się najpierw od ściany otaczającej kort.
- Serwis w padlu wykonuje się z dołu, piłka w momencie uderzenie powinna znajdować poniżej pasa zawodnika wykonujące serwis.
- Padliści mają prawo wybiec z kortu, podążając za piłką, a następnie skierować ją na kort przeciwnika, o ile jest to możliwe z zachowaniem przepisów gry.
- Piłki do padla mają mniejsze ciśnienie.
- Rakiety do padla nie mają naciągu.
Padel – nowy sport, żyjący własnym życiem
Padel można uznać za dziecko mające cechy obojga swoich rodziców – tenisa ziemnego i squasha. Jednakże sport ten coraz śmielej pisze własną historię, mając już światową federację, międzynarodowe turnieje i coraz większą rzeszę fanów. Zawodnicy grający w padel to już nie tylko amatorzy lub emerytowani zawodnicy innych dyscyplin. W padlu specjalizuje się coraz więcej sportowców, którzy wybierają ten sport jako własną drogę rozwoju.
Dlatego nie ulega wątpliwości, że o podobieństwach i różnicach pomiędzy padlem a tenisem ziemnym i squashem będzie mówić się coraz mniej, a nasza uwagę będzie skupiać się przede wszystkim na widowiskowości tej gry.